2018, המספרים מדברים: שוק המיזוגים והרכישות בצמיחה וב – 2019 ?

פרטים על הערכת שווי חברה

21.6
בשנת 2018 שוב הוכיח שוק המיזוגים והרכישות בישראל שהוא חי ובועט, עם עסקאות בהיקף כספי של 21.6 מיליארד דולר (לא כולל עסקאות חריגות כגון רכישות מובילאיי ואקטביס).  עסקאות אלו המשקפות עליה של 77% לעומת שנת 2017, התרחשו בעיקר במגזרי ה-Low-Tech אשר דחקו מהפסגה את מגזרי ההייטק ומדעי החיים.

 

79%
בסקר שערכה חברת מרג’רמרקט בקרב בנקאי השקעות ומנהלים בכירים בתעשייה בישראל, נמצא כי 79% מהמשיבים העריכו בתחילת 2018 שהחברות שלהם יהיו מעורבות במהלך השנה הקרובה ביותר מיזוגים ורכישות, מאשר בשנה שחלפה.

הסקר מצביע על כך שהאתגרים המשמעותיים ביותר העומדים בפני החברות בישראל הם אי היציבות האזורית, הרגולציה והחקיקה. למרות זאת, קרנות בינלאומיות פרטיות מגלות עניין גובר בהשקעה בחברות הייטק ובחברות מתחומים מסורתיים. כמו כן, הצפי הוא שבשנת 2019 האקטיביסטיות בשוק המיזוגים והרכישות תגבר, כתוצאה מניסיונן של חברות ציבוריות וקרנות השקעה פרטיות זרות לרכוש פיתוחים טכנולוגיים חדשניים.

 

12.9
בשנת 2018, גופים אמריקאים ביצעו רכישות בישראל בהיקף של 12.9 מיליארד דולר,זאת לעומת 3.7 מיליארד דולר בשנת 2017.

 

מהן המגמות אצל ידידתנו הגדולה, ארצות הברית?
30%
שנת 2018 הייתה שנה מצוינת בתחום המיזוגים והרכישות גם בארצות הברית. ברבעון השלישי של אותה שנה, חל גידול של 30% בפעילות המיזוגים והרכישות לעומת הרבעון המקביל בשנת 2017: 1.67 טריליון דולר!

 

13,575
בשנת 2018 התבצעו בארה”ב 13,575 מיזוגים ורכישות בשווי 2.72 טריליון דולר – הערך ההיסטורי השני בגודלו מאז שנת 2007, בה היקף העסקאות היה 2.94 טריליון דולר.

 

2019?
5 המגמות שצפויות להשפיע על פעילות המיזוגים והרכישות בארה”ב בשנה הקרובה:


1. נזילות גבוהה
השינויים בחוקי המס שנכנסו לתוקף השנה פועלים לטובת התאגידים. שינויים אלו הגדילו את הנזילות למרות העלייה בשיעור הריבית ועודדו מיזוגים ורכישות. במחזור הכלכלי האחרון חברות רבות השתמשו בהון העודף לרכישה עצמית של מניות או לתשלום חובות. רבות מהן אף החלו לפעול להגדלת הצמיחה באמצעות מיזוגים ורכישות. מגמה זו תימשך והתחזית היא לתנופה בתחום המיזוגים והרכישות.

 

2. השפעות דמוגרפיות
רוב החברות הפרטיות בארה”ב הן בבעלות “”Baby Boomers שנולדו בשני העשורים שלאחר מלחמת העולם השנייה. בסקר שנערך ע”י מכון וויקפילד בקרב 500 בעלי חברות פרטיות עם הכנסות שנעות בין 5 ל-250 מיליון דולר, נמצא ששליש מהם מצפים להעביר את הבעלות על עסקיהם תוך 5 שנים ואילו 77% מהם מתכוונים למכור או להעביר את עסקיהם ב- 10 השנים הקרובות.

ע”פ נתוני SunTrust, חברות פרטיות רבות מקבלות לעתים קרובות פניות לייצוג מחברות הון פרטיות ומבנקים להשקעות. פניות אלו מובילות כ-42% מבעלי החברות לשקול למכור את עסקיהם לגורמים אלו או למשקיע צד שלישי, כאסטרטגיית מעבר. בנוסף, בעלי חברות אלו, אשר שרדו את המשבר הפיננסי, עדיין מצולקים ממנו ואין להם רצון או תשוקה לעבוד 10 שנים נוספות ולמצוא את עצמם בעיצומו של משבר כלכלי נוסף.

 

3. הבראת מגזרים
מגזרים מוטי חדשנות כמו טכנולוגיה ובריאות, צפויים להגביר את פעילות המיזוגים והרכישות בגלל הגורמים המעכבים הרבים הקיימים בהם. התופעה תורגש גם בענפים אחרים בגלל רמת הנזילות הגבוהה. בנוסף, בעלי החברות צופים במיזוגים וברכישות המתרחשים סביבם בשרשרת האספקה ובקרב הלקוחות והמתחרים ושואלים את עצמם מהי המשמעות של מהלכים אלו על מקומם בשוק התחרותי. לכן, התחזית היא לגידול במספר המיזוגים והרכישות בכל הענפים.

 

4. מלחמות סחר
מלחמות סחר ומכסים חדשים עשויים להשפיע על תעשיות וחברות ספציפיות ועל המודלים העסקיים שלהן. יחד עם זאת, בעלי חברות מקדישים תשומת לב רבה לעליה במחיר התשומות, להשפעתה על רווחיותם ועל האופן בו קונים פוטנציאלים רואים את העסק שלהם.

 

5. הרפורמה במס
עד כה, הרפורמה במס תרמה לפעילות המיזוגים והרכישות. בתחילת 2018  עוד היה דיון האם לשינוי בכללי ניכוי הריבית יהיה אפקט מצנן לשוק המיזוגים והרכישות ועל עסקאות עם מינוף גבוה במיוחד. אפקט זה לא התממש ועדיין רואים עסקאות עם מינוף גבוה ברמה היסטורית, במיוחד בעסקים טובים הנהנים מצמיחה מהירה ובעלי רווח גדולים. התנודתיות באה לידי ביטוי בעסקאות הגדולות והן אלו שיוצרות את הכותרות, אבל שוק המיזוגים והרכישות בקרב החברות הבינוניות, אמור ליהנות מיציבות.

 

לסיכום
התחזיות להאטה בקצב הצמיחה העולמית והתנודתיות בשווקים הפיננסיים וגורמים מאקרו-כלכליים נוספים, עשויים להשפיע על מחירי העסקאות – אם וכאשר יתממשו. תנודות חריפות מדי, עשויות להוביל את המשקיעים לצמצום חשיפה וכתוצאה מכך, לצמצום פעילות המיזוגים והרכישות. עם זאת, צניחה בשווי החברות עשויה להוביל לגידול בכדאיות המיזוגים והרכישות.

 

וכיצד זה משפיע על ה”שלולית” שלנו?
מכיוון שישראל הצליחה לפסוח בהצלחה על המשברים הפיננסיים הגלובליים שפקדו את העולם ב-15 השנים האחרונות, יש מקום לאופטימיות שהזעזועים לא ישפיעו במישרין על השוק המקומי.

עם זאת, לא לעולם חוסן.

ניצני ההאטה הכלכלית מתחילים לבצבץ גם במשק הישראלי ובנוסף, אנו נמצאים בתקופה של כלכלת בחירות, במהלכה סדרי העדיפויות של הממשלה היוצאת וזו שתורכב בחודש אפריל, עלולים להשתנות. לכן, המלצתנו היא:  …Hope for the best, prepare for the worst

מקורות לקריאה נוספת:

רוצים ליהנות מקיצור דרך לצמיחה, באמצעות תהליך מיזוג ורכישה?

לפגישת ייעוץ ב- Mergepoint לחצו כאן

WhatsApp chat