מיזוגים ורכישות – עסקת “קעמה” – “ניר טרייד” כך תעשו זאת נכון.

הסטטיסטיקה מעידה שכמחצית ממיזוגי החברות מסתיימים בכישלון ובהפסדים כספיים,  אך תכנון מוקפד, ניהול מקצועי, היערכות נכונה, ניהול  וביצוע יסודי ומובנה של תהליכי מיזוגים ורכישות, עשויים להגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה שלכם.

כבעלי חברות וארגונים הפועלים בעולם עסקים מודרני, טכנולוגי ותזזיתי, הביטוי “זמן שווה כסף” רלוונטי היום יותר מתמיד. אתם נדרשים להיות יעילים יותר, לספק שירות מהיר יותר ללקוחותיכם ולהקדים את המתחרים בכל מישורי הפעילות. ככל שתצליחו לספק את צורכי הלקוחות באופן רחב יותר ולהעניק להם חוויית קניה איכותית יותר, כך יגברו הסיכויים שהם ייבחרו בכם – ולא בחלופות העומדות לרשותם.

אחת מהאסטרטגיות היעילות להרחבת סל המוצרים ולשיפור היעילות הארגונית היא רכישת חברה. תהליך שנועד לחבר בין שתי חברות ליחידה עסקית אחת והומוגנית, כאשר הישות המשפטית, הנכסים וההתחייבויות של החברה הנרכשת, נבלעים בחברה הרוכשת. באמצעות תהליך מיזוג ורכישה של חברה העוסקת בתחומי פעילות משלימים וסינרגטיים לתחומי הפעילות שלכם, תיהנו מ”קיצורי דרך” לצמיחה במספר מישורים:

 • רכישת חברה לצורך הרחבת סל המוצרים, השירותים או הפתרונות שאתם מציעים ללקוחותיכם.
 • מיזוג ורכישה עם חברה בעלת מאגר לקוחות איכותי, יציב וקבוע, המהווה קהל יעד גם למוצרים שאתם משווקים.
 • מיזוג עם חברה המחזיקה בפטנטים בהם אתם מגלים עניין.
 • מיזוג ורכישה של חברה עם יכולות הפצה ושיווק, התורמות משמעותית לפעילותכם העסקית.

כמו כן, באמצעות מיזוגים ורכישות תיהנו מיתרון לגודל שבאמצעותו תקטינו את ההוצאות, תשביחו את ערך החברה,

תשיגו דריסת רגל משמעותית יותר בשוק בו אתם פועלים ובמקרים מסויימים תזכו להטבות מס שונות.

 

קבלו הצצה לתהליך מיזוגים ורכישות:

מיזוג בין החברות “ניר טרייד” ו”קעמה”

במהלך הרבעון האחרון של 2018 יזמנו מיזוג בין חברת “ניר טרייד” וחברת “קעמה”. שתי חברות בתחום הפתרונות ומוצרי הבקרה לתעשייה. מתהליך זה ניתן ללמוד מה הוביל את אותנו למחשבה שבעלי החברות עשויים לגלות עניין במיזוג ורכישה וכיצד התבוננות נכונה על הצרכים, עוד בשלב המכין של התהליך, תורמת משמעותית להצלחתו.

 

 1. לשתי החברות תחומי פתרון שונים ומשלימים

חברת קעמה מייבאת מוצרי בקרה עם התמחות בתהליכים עצמם: מדי זרימת נוזלים, שסתומי בקרה, מפלס, משדרי לחץ וטמפרטורה ועוד. לעומתה, חברת ניר טרייד מייבאת מוצרי אוטומציה של הבקרה: חיווי ותוצאות בזמן אמת.

 

 1. לשתי החברות לקוחות זהים

שתי החברות משרתות תעשיות זהות (כימית, פטרוכימית, חשמל, תהליכים ועוד) ובנוסף, הלקוחות ואנשי הרכש מולן הן עובדות, זהים. לכן, המיזוג שיזמנו מאפשר ללקוחות להתנהל מול ספק אחד המציע פתרון כולל, החל ממוצרי אוטומציה ועד תהליך הבקרה ובכך לכסות את כל שרשרת האספקה. כך הלקוחות חוסכים מעצמם את הצורך לנהל שני ספקים נפרדים, לערוך מו”מ נפרד עם כל אחד מהם ולתאם הספקות מוצרים מול שתי חברות שונות. למעשה, מנקודת מבטם של הלקוחות, הם צפויים ליהנות מתזמון יעיל יותר לקווי הייצור (Just in time) ולכן הבחירה בחברה הממוזגת הופכת לבחירה הנכונה מבחינתם.

 

 1. סל מוצרים מאוחד רחב במיוחד

בתהליך מיזוגים ורכישות, שתי החברות הופכות לישות אחת, היכולה להציע ללקוחותיה סל מוצרים ופתרונות רחב יותר ולהוזיל את עלויות השינוע והאדמיניסטרציה. והתוצאה: מתן שירות יעיל יותר, במחיר נמוך יותר.

 

 1. ניצול אופטימלי של כוח האדם

המיזוג מאפשר ניצול מיטבי של מצבת כוח האדם במחלקת המכירות של שתי החברות והכשרת אנשי המכירות של כל חברה, לשווק גם את המוצרים והפתרונות של החברה האחרת ובכך, לספק פתרון רחב וכולל ללקוחות.

 

 1. חיסכון בהוצאות הנהלה וכלליות

פעילות ניר טרייד שפעלה ממבנה בשכ”ד באזור התעשייה קריית אריה בפתח תקווה, הועתקה למתקני חברת קעמה באזור. כך נחסכו עשרות אלפי שקלים בחודש בעלויות שכ”ד, מיסי עירייה, דמי ניהול, חשמל ועוד.

 

ציוני הדרך הבאים, יאפשרו לכם לצלוח

את תהליך המיזוג והרכישה בשלום

 

 1. אם אתם לא יודעים לאן אתם הולכים, איך תגיעו?

רגע לפני שאתם מחליטים על מיזוג או רכישה, נסו להבהיר לעצמכם מה הציפיות שלכם ממיזוג זה. האם מטרתו לאפשר לכם חדירה לשווקים חדשים? להטמיע טכנולוגיות חדשות? “לשים רגל” למתחרים המעוניינים לבצע מיזוג דומה? בחרו במטרה שתתרום לצמיחתכם והגדירו כיצד המיזוג יתרום למימוש מטרה זו.

 

 1. אתרו את המועמדת הנכונה

בחרו באופן מושכל בחברה שפעילותה סינרגטית לפעילות שלכם שתאפשר לכם להציע ערכים מוספים בסל המוצרים, הלקוחות ו/או הספקים שלכם. כמו כן, בחנו את המשאבים החופפים בין שתי החברות שיתרמו למיצוי תהליך המיזוג.

 

 1. צרו תוכנית עסקית למיזוג

קבעו מדדים ברורים שיבהירו לכם האם המיזוג נושא פירות כמצופה, או שהוא הופך לנטל הפוגע בתזרים המזומנים של החברה המאוחדת. עקבו מקרוב אחר התהליך, הגדירו נקודות ביקורת ברורות בהן יש לערב את ההנהלה או את הדירקטוריון ואל תהססו לתחקר את ההצלחות ולא פחות חשוב, את הכישלונות, לקראת תהליכי מיזוג עתידיים.

 

 1. בצעו בדיקת נאותות

אחד מהמרכיבים המשמעותיים ביותר בהצלחת מיזוגים ורכישות הוא בדיקת הנאותות. מעבר לבדיקת נאותות במישור המשפטי והחשבונאי, הקפידו לבצע בדיקת נאותות עסקית. למדו את השוק בו פועלת החברה המיועדת לרכישה ולמיזוג, בחנו את האסטרטגיה העסקית שלה, את מערכות המידע ואת היכולות התפעוליות שלה. בנוסף, הכירו את האנשים שמנהלים אותה ואת התרבות הניהולית המאפיינת אותה, מכיוון שמרכיב אנושי זה עשוי להיות ההבדל בין מיזוג סינרגטי מוצלח ל”שתל זר” שלא נקלט.

 

 1. נהלו את הסיכונים בתבונה

מגזין אקונומיסט בדק מאות מיזוגים שבוצעו בארה”ב במשך 10 שנים ומצא שבכ-57% מהחברות הממוזגות, שווי המניות היה נמוך יותר משווין ערב המיזוג ואילו מכון המחקר מקנזי מצא ש-60% מהחברות הממוזגות כשלו במבחן

ה-ROI. למרות הסטטיסטיקה העגומה, רצוי להתבונן בחצי הכוס המלאה ולחתור למיזוגים ורכישות שיתרמו משמעותית לצמיחתכם. כל שעליכם לעשות הוא לנהל את הסיכונים באופן מחושב: לזהות אותם, למיין אותם לפי רמת “נפיצות”, לנטרל אותם זה אחר זה, או למצוא את הדרכים הנכונות למזעור הנזקים.

 

 1. שימו לב לשלב האינטגרציה!

אחד השלבים הקריטיים להצלחה של מיזוג בין חברות, מכירת חברה או רכישת חברה הוא שלב האינטגרציה. אינטגרציה מתוכננת, ממוקדת ומהירה תאפשר ליתרון הסינרגטי של המיזוג לבוא לידי ביטוי ותסייע ליחידה העסקית המשותפת לפרוץ קדימה. לכן, בשלב זה, התמקדו באנשי מפתח בארגון היוצרים ערך סינרגטי למיזוג ועודדו אותם להישאר בתפקידם, מנו צוותי פעולה בשתי החברות וחזרו במהירות האפשרית לשגרת פעילות.

 

חשוב לזכור:

מיזוגים ורכישות הם אבני דרך בחיי החברה שלכם ולרוב מדובר בתהליכים ארוכים, יקרים, חושפניים וסיזיפיים.

לכן, תכננו כל שלב, הפכו כל אבן ואל תשאירו מקום למזל.

היעזרו במומחים למיזוגים ורכישות אשר ילוו אתכם בבחירת החברה המיועדת למיזוג ובדיקות הנאותות, יסייעו לכם בניהול המו”מ, בתכנון התהליך וביישום שלב האינטגרציה, יציבו מטרות ויעדים, יבחנו כל שלב, ימליצו על פתרונות לבעיות שיצוצו וינתבו אתכם באופן שיאפשר לכם לעקוף את כל המוקשים האורבים לכם בדרך.

 

רוצים ליהנות מקיצור דרך לצמיחה, באמצעות תהליך מיזוג ורכישה?

לפגישת ייעוץ ב- Mergepoint לחצו כאן

WhatsApp chat