תיווך עסקים למכירה

פרטים על תהליך מכירת חברה

מה זה תיווך עסקים למכירה? לכאורה במילים פשוטות, מתווך עסקים פועל כגורם אובייקטיבי “המפגיש” בין מוכר העסק לרוכש הפוטנציאלי. חסרי הניסיון סבורים כי תהליך מכירת עסק או בחינת עסק למכירה, הינו פשוט וקצר. בחרתי לציין מספר יתרונות בעבודה מול מתווך עסקים וכיועץ עסקי בתחום מכירת עסקים ואבחון עסקים למכירה.

ייעוץ עסקי בהערכת שווי חברה למכירה. שווי עסקה נגזר מפרמטרים רבים ומורכבים החל ממוניטין, נתונים פיננסים ( רווחיות, נכסים, התחייבויות וכיוצ”ב), יציבות שוק, S.W.O.T, מכפילי רווח, ROI, הערכת סיכונים ומתווה עסקה. ישנן שיטות רבות להערכת שווי של עסקים למכירה, ישנן תאוריות רבות ומגוונות. ייעוץ עסקי של מתווך עסקים מקצועי מסייע בהבנת העסקה , התווייתה וקביעת השווי הריאלי של עסק למכירה.

2. הכנה וליווי בעת מכירת עסק. מכירת עסק נכון שתתבצע בהכנת תיק מכירה מסודר המכיל: אבחון מצב קיים , אבחון מבנה ארגוני, ניתוח נתונים פיננסים, סקירת שוק וסביבה תחרותית, ניתוח S.W.O.T, איתור היתרונות ועמידה על הפוטנציאל וההזדמנויות. הבלטת היתרונות והארת הסיכונים והחסרונות תוך הצבעה על דרכי ההתמודדות מולם.

3. הכוונה ויעוץ בהכנת מתווה עסקה והמלצה על דרכי ביצוע העסקה, אשר מצד אחד יגנו על מוכר העסק ומצד שני יהוו פלטפורמה בטוחה דיו לרוכש העסק בתהליך כניסתו פנימה ועד לקיחת מושכות הניהול באופן מלא.

4. מכירת עסק לגורם מתאים. מתווך עסקים תפקידו לאתר רוכש מתאים לעסק. לא די בכך שלרוכש הפוטנציאלי יש את המשאבים הפיננסים לביצוע העסקה. על מתווך העסקים לברור ולסנן קונים בהתאם ליכולות ניהוליות התואמות את צורכי העסק למכירה, ניסיון בענף בו העסק למכירה פועל.

5. הגנה על סודיות וביצוע תהליך “דיסקרטי”. מתוך העסקים יפעל על פי כללי סודיות מקובלים ואתיקה מקצועית מובהקת, יברור את הרוכשים הפוטנציאלים ויידאג לכל אורך התהליך שבחינת רכישת עסק תתבצע תחת מעטה של סודיות, אשר תגן על מוכר העסק מפני זליגת מידע ללקוחות, ספקים ועובדי העסק.

6. התווית מסלול למכירת העסק: הכנת תיק מכירת עסק. איתור רוכשים פוטנציאלים, ניהול מו”מ, התווית הסכם עקרונות, קביעת הפרמטרים לבדיקת הנאותות , ליווי בדיקת הנאותות והתווית הסכם רכישה מלא, הסכמי העסקת המוכר בשלב העברת השרביט, תנאי תשלום וכו’. מתווך עסקים יתווה את המסלול, יקבע את אבני הדרך ואת לוחות הזמנים לביצוע.

7. בניית אמון בין הצדדים. תהליך מכירת עסק הנו תהליך מאוד אמוציונאלי, לרוב מוכר העסק נפרד מיצירת חייו ורוכש העסק שם את מרבית חסכונותיו ברכישה.

בתהליך, בו צד אחד מוכר יצירת חיים וצד שני משלם את חסכונות חייו, נוצרים מתחים רבים בין הצדדים. על מתווך העסקים לפעול בקור רוח, תבונה, אחריות ושיקול דעת ע”מ ליצור ולבנות אמון לכל אורך התהליך בין המוכר לקונה. אין ספק שיצירת אמון והובלת הצדדים בתהליך, בדרך של שקיפות, יושר, הגינות ותבונה, היא זו שבסופו של תהליך תייצר הצלחה למוכר העסק ולבעליו החדשים.

 

רוצים ליהנות מקיצור דרך לצמיחה, באמצעות תהליך מיזוג ורכישה?

לפגישת ייעוץ ב- Mergepoint לחצו כאן.

 

WhatsApp chat